Ben Bir Mobbing Kurbanı Oldum

24 Aralık 2019 - Uğur Durak

Bir arkadaşım için…
Bir arkadaşıma alıyorum…
Bir arkadaşımın başına gelmiş…


Merhaba dostlar, arkadaşlar! Bu yazımı “bir arkadaşım” için yazmıyorum. Yazdıklarım ve anlatacaklarım doğrudan başıma gelmiştir.

Ülkemizde en yaygın cümle başlangıcı, hiç şüphesiz “Bir Arkadaşım” diye başlar.


Eczaneden “kondom” veya “doğum kontrol hapı” alırken kullanırız. Bir derdimiz vardır onu çözmek için akıl danışmak isteriz. Hemen söze “Bir Arkadaşımın” diye gireriz. Derdi sıkıntıyı anlatırız, içinde bulunduğumuz çaresizliği çözmek isteriz ama olayların öznesi olmaktan hep çekiniriz.


Sorun yaşadığımızı paylaşmaktan, cinsel hayat için gerekli şeyleri almaktan, kötü durumların başımıza geldiğini anlatmaktan her zaman çekiniriz. Kendi sorunlarımızı çözerken, olayı hep bir başkası üzerinden anlatırız. Böyle yapınca kendimizi kandırırız.

Bizleri bu duruma iten ve bu şekilde davranmamızı sağlayan etken neydi…?


Ben 1980 doğumluyum ve ilkokul yıllarında “Hayat Bilgisi” derslerinde ülkemizin genel karakteristik yapısı anlatılmaya çalışıldığın, ülkemiz “yardım sever, dost canlısı, misafirperver, hoş görülü” olarak bizlere anlatıldı.

Gerçekten böylemiydi…? Evet, bunu gören pazarlama devleri aslında o zamandan ülkeyi çözmüştü. Bugün yaşadığımız hayat içinde birbirimize bu kadar uzak yaşarken, başımıza bir olay geldiğinde cümleye “ Bir Arkadaşım İçin” şeklinde başlayan bir halk yoktur.


İyi şeyler bizim başımıza, kötü ve istenmeyen şeyler hep arkadaşımızın başına gelir.


Bunları neden mi yazıyorum. Çok basit yıllardır ülkemiz aynı sorunları, aynı felaketleri, aynı senaryoları yaşıyor. Ne yaşadığımızı biliyoruz ama dile getirirken olayın öznesi olmayı tercih etmiyoruz.


Son 3 yılda içinde mobbing ve kovulma sendromunu, bunlarla ilgili mücadeleyi “BEN” yaşadım. Sizler böyle bir sürece girerseniz veya bir yerlerde anlatmak isterseniz diye “Bir Arkadaşınız” olarak paylaşabilirsiniz.


BEN BİR MOBBİNG KURBANI OLDUM!


Önce kurban oldum. Sonra kovuldum. Düşenin dostu olmuyormuş, gördüm. İşsizlik içinde kıvranırken eskiden arkadaş diye bildiğim birçok kişinin “arkadaş” olmadığını gördüm. İçine düştüğüm durumda insanların, bunu nasıl görmezden geldiğini gördüm. Kendileri bu durumu hiç yaşamayacaklarmış gibi nasıl da gururla dolaştıklarını gördüm.

Bu yaşadıklarım içinde elbet ki bana destek olanlar oldu. Kimi dostlarım yardım için ellerinden geleni fazlası ile yaparken; bazıları da işleri daha da nasıl zorlaştırırım diye var gücüyle destek attı.


Fakat şartlar her geçen gün zorlaştığında, yaşama olan bağlılığım artıyordu.


25 Aralık 2019 tarihinde “Mobbing” davamın 3.duruşması için hakim karşısına geçiyorum. Kuvvetle muhtemel, karar duruşması olmasını bekliyoruz.

Karar olumlu yönde yani “BEN” kazanırsam. Ülkemizde banka ve finans sektörü içindeki satış baskısı, tehdit, itibarsızlaşma, çalışana eziyet ve psikolojik şiddet mahkeme kararı ile onanmış olacak.

Böylelikle ilerde sizlerde mobbing ile ilgili bir konu olduğunda “Bir Arkadaşım” böyle bir dava kazanmıştı, deme hakkı kazanmış olacaksınız.

Şayet kaybedersem…!


Ben mücadele ettiğim ve hakkımı aradığım için huzurla yaşamaya devam edeceğim.

Saygılarımla,


Uğur Durak
Eski Bankacı, Genç Müteşebbis