Dijital Kovulma Olur mu?

13 Aralık 2019 - Uğur Durak

Müşterilerine reklamlarında: ” Ücretsiz e-Dönüşüm Paketiyle KOBİ’leri geleceğe taşıyoruz! “ diyen bankadan Zaytung haberi gibi olay.

“İzleme Portföyü” şeklinde fişledikleri çalışanlarını işten çıkartma konusunda artık ,“Skype” görüşmesi üzerinden ARABULUCU görüşmesine alıp, sonrasında İş Kanunun 17 ve 18 maddeleri gereği iş akdini fesh etmektedir.

Söz konusu olay: İzleme portföyüne alınan çalışanın, bankanın İK birimi ile yaptığı görüşme sonrasında ortaya çıktı. 2019 2.çeyrek rakamları konusunda önce “izlemeye” alınan çalışan, bu durumun hatalı olduğunu, haksız yere “izleme” statüsüne alındığını ve bu fişlemeden çıkartılmasını talep etti.

İK Birimi ve yöneticileri bu seferde geçmiş yılların performansı bahane edip, çalışan ile “ikale” yönetimi ile yollarını ayırmak istediklerini söylediler.

İşin Zaytung hali bundan sonra başladı. İK Birimi çalışanı uçak ile İstanbul’a Genel Müdürlüğe çağırdı. Aynı gün uçakla gelip dönmesini istediler fakat söz konusu yerden gidiş dönüş İstanbul seferi bulunmuyor. Çalışan geleceğini ve 1 gece konaklama yapması gerektiğini belirtti. İK Birimi bu masrafları karşılanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Çalışana önerdiği telif ise aynen şu oldu: “ Skype üzerinden banka avukatımız ile sizi ARABULUCU görüşmesine sokalım.” Bu teklif ile “Dijital Kovulma” hayatımıza girmiş oldu.

Ne diyelim hayırlı, uğurlu olsun…

Bizde bir reklam sloganı yazalım o zaman: “Ücretsiz Skype görüşmesi ile çalışanlarımızı, işsizliğe uğurluyoruz…!”

Saygılarımla,

Uğur Durak

Eski Bankacı, Genç Müteşebbis