İş Dünyasının Profesyonelleri İçin Doğum Çeşitleri

9 Ocak 2020 - Uğur Durak

Bundan tam 418 gün önce doğdum. Ciyaklayarak, ağlayarak ve bolca kötü sözler söyleyerek doğdum. 12 Kasım 2018 benim tekrardan doğduğum gün olarak tarihe geçti.

Dünyaya merhaba dediğim, aileme kavuştuğum tarih 17 Ağustos 1980 olmakla birlikte bu doğumu hiç hatırlamıyordum. Siyah beyaz fotoğraflar ve ailemin anlattıkları kadarını biliyordum.

Birinci doğumum olan 12 Kasım 2018 ise tüm detayları ile aklımda, her anını en ince ayrıntısına kadar biliyorum.

Nüfus kâğıdıma göre Aslan burcuyum ama artık Akrep burcu olarak yaşamıma devam ediyorum.

Benim yeniden doğmamı ve yaşadığım her saniyeden keyif almamı sağlayan şey neydi?

Cevap veriyorum “Kovulmak”

Benim hayatımda “kovulmak” olgusu kötü değil. Aksine “doğum” gibi güzel bir şey oldu.

Hayatın içinde bir sürü kovulma çeşidi vardır, aslında. Paylaşmak isterim sizlerle. O zaman başlayalım mı?

Öncelikle fani insan kovulma çeşitlerini  (nam-ı diğer doğum Çeşitlerini) anlatacağım yazıma hoş geldiniz diyor ve hemen başlıyorum.

İş Dünyasının Profesyonelleri İçin Doğum Çeşitleri

Sezeryan Doğum: Önceden belirlenmiş bir tarihte, tüm yıldız ve astroloji düzeni hazırlanmış doğum şeklidir. Tekrardan doğmak ve insanca yaşamak isteyen beyaz yakalılar bu grup içinde yer alır. İşten ayrılacağı tarihi belirleyen bu grup, tuzu kuru diye tabir edilen en neşeli pozitif alanda yer alır. Doğum sonrası önce güneye özellikle Kaş’a gidip kafasını toplayan bu gruba özellikle Nisan,Mayıs aylarında plaza ve ofislerde rastlayabilirsiniz. İşlerin en tempolu olduğu anda ortaya çıkıp, tüm ekibe sağlam bir “vole” çakıp, yalandan ayrılış pastasını kesen üzerine birde hediyeleri kabul eden elit çalışanlardır.

 

Bu grup içinde yer alanlar çember daralmaya başladığında ortadan sıvışmayı her zaman iyi bilirler. Ailelerinin ekonomik durumu (baba veya eş) yerinde olup, Çakra’larını nereye açtıracaklarını bilemezler. Bu grup üyelerinde kulunç, tutulma görülmez çünkü düzenli gittikleri spa salonları mevcuttur. Bu grubum ortak özelliği kovulma konusu veya işler kötüye sardığında “istifa” etmeyi “rest çektim bırakıyorum” şeklinde empoze etmeyi çok iyi bilmeleridir. Aralarında kovulmadan, kovulma üzerine kitap yazanlar bile çıkabilir.

Epidural Sezeryan: Bu tarz doğumlar özellikle Türk iş kültürü yapısına sonradan monte olmuştur. Koca koca şirketler özellikle bankalar düşen karlılığa bağlı olarak personelleri ile yollarını ayırmak isterler. Yönetici vasfında olan kişi personele 3 ile 4 ay süre verir ve doğum için (kovulma öncesi ön hazırlık) planlama yapmasını ister.

 

Beyaz yakalı daha başına neyin geleceğini bilemeden hızlı bir sürecin içinde kendini bulur. Yöneticileri tarafından suni sancılar (mobbing) yaşatılarak  daha önceden verilen sürenin bile bitmesi beklenmez. Son zamanlarda bu yöneticiler suni sancıların (mobbing) yerine ,doğum sonrası için hayata kalma paketleri sunmaktadır. Kovulan kişi yeniden doğduğunda 4 ile 8 ay ayakta kalsın çok acı çekmesin diye “veda paketleri” bu dönemde sunulur.

 

Bunun bir diğer önemi ise doğum sonrası (kovulma işi gören kişilerin)  ebelerine sövülmemesi içindir. Bu grup içinde yer alan kişiler doğum öncesi (kovulma öncesi) sürekli kariyer sitelerinde vakit öldürür, saçma CV’ler hazırlayıp, alakasız kişileri referanslar kısmına yazmaları ile hemen göze çarparlar.  Kovulmanın (yeniden doğumun) tadını çıkartmak yerine ikinci çocuğu ve doğumu kimden yaparım diye iş arayışana girerler. Bunun iki önemli nedeni vardır. Bunlar ekonomik olarak orta tabaka kısmında yer alır. Bunların doğum fotoğrafçısı filan olmaz. Maddi olarak (baba ve eş) destekleri sınırlı olduğu için ne yaşadığını kesinlikle bilmezler. Bu grup çalışan beyaz yakalılar “ensesine vur, lokması al” sözünün yaşayan örnekleridir.

Normal Doğum: Kovulma olgusunun en şiddetlisidir. Ne zaman başınıza geleceği belli olmaz. Hissedersiniz, duygularınız ve vücudunuz size yaklaşmakta olanı sezdirir.

 

Normal doğumun sonlarına doğru gerçek sancılar yaşarsınız. Yaşadığınız sancının adı “mobbing”dir. Bu sancıyı size kolektif bir şekilde yaşatmak isteyen yöneticileriniz vardır.

Bu tarz doğumu seçen insanlar mücadeleyi seven, sonuna kadar gitme arzusunda olan, inanmışlık duygusu yüksek, kısaca benim gibi beyaz yakalılardır. Normal doğumla nasıl ki vücut yeniden kendine geliyorsa, bu şekilde kovulanlar için hayat bir anda güzelleşir. Doğum esnasına kadar yaşanan mobbing nedeniyle psikolojik ve fizyolojik şiddeti iliklerine kadar hissettikleri için kovuldukları an derin bir huzura ve sessizliğe bürünürler. Kovulma sonrası gelen rahatlama ile hayata daha sıkı sarılmaya başlarlar. Bu doğum zor ve meşakkatli olduğu için aynı doğum safhalarını yaşamamak için hemen “doğum kontrol” seçeneklerini araştırırlar. Kendi işlerini kurmak ve bir daha aynı sancıları yaşamak istemezler.

Ben 426 gün önce Normal Doğum ile hayata tekrardan “merhaba” dedim.

Şimdi kendimi daha güçlü hissediyorum. Kendi işimi yapıyorum, yapmaya çalışıyorum. Üretken oldum. “HAYIR” demenin tadına vardım. Anti depresanlarım artık yok. Sahte gülüşleri unuttum. Ortam sarmıyorsa müsaade istemeyi öğrendim. Tek kişilik dev bir kadro var içimde. Yazıyorum, video çekiyorum, oyunculuk yapmaya çalışıyorum, daha çok okuyorum, aileme, eşime ve kızlarıma daha fazla zaman harcıyorum, sağlıklı besleniyorum, iyi insanlar girdi hayatıma, sınırlarımı tekrardan çiziyorum, 360 İK uygulaması yapmıyorum, maaş zammı için beklemiyorum, iyi yaşamak için daha çok çalışıyorum çünkü ne zorlukla doğduğumu, en önemlisi kim olduğumu,ne olmadığımıve kim olmak istediğimi çok iyi biliyorum.

Tüm bunların ardından sizlere pek iç açıcı olmayan bir öngörüm var.

2020 yılında performans yetersizliği, satış düşüklüğü, teknolojik iyileşmeler bahaneleri, norm kadro değişikliği, ekonomik durgunluk, karlılık hesapları gibi türlü nedenlerle beyaz yakalılar ne yazık ki dokuz doğuracak.

İşte bu yazımı özellikle dokuz doğuracaklar için yazmak istedim. Tecrübelerim size destek olsun isterim. Doğum,“kovulma” sırası ne zaman bana gelecek diye kendinizi lütfen parçalamayın. Ailenizle daha çok zaman geçirin ve pozitif düşünün. Hangi yöntemle doğmak istediğinizi planlayın.Ve hazırlıklara hemen başlayın!

Son dört ay içinde 213 okuyucumdan “mobbing yaşıyorum” ve “istifaya zorlanıyorum” konulu mailler aldım. Gelen tüm maillere anında dönüş yapmaya çalışıyorum. Umarım bu yazım herkes için destek sağlar.

Dostlar hiç korkmayın çünkü bazı şeyler ya “gelir geçer” ya da “deler geçer” sonuçta bunu yaşayacaksınız tadını çıkartarak yaşayın.

Saygılarımla,

Uğur Durak