Peki, Biz Ne Yaşadık?

11 Mayıs 2020 - Uğur Durak

Mark Zuckerberg’den Allah razı olsun, Facebook ve Instagram’ı hayatımıza soktuğu için ne kadar dua etsem az. Bu iki uygulama sayesinde yaşananları hafızamda tutmaya gerek kalmadı, geçtiğimiz yıllarda o tarihte ne yaşadıysam, nelere sevinip nelere üzüldüysem her sabah önüme çıkarıyor.

Daha birkaç gün önce, 7 Mayıs 2020 günü, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 7 Mayıs 2019’daki “Nisan marttan iyi olacak!” açıklamasıyla karşılaştım.

Nisan marttan iyi mi oldu bilinmez, ama açıklamayı yaptığı gün 1 Dolar = 6,14 TL olarak kapanış yaptı. 7 Mayıs 2020’de 1 Dolar = 7,22 TL. Demek ki bir yılda güzel işler olmuş.

2019, 2020’nin aksiyon dolu geçeceğini işaret ediyordu, hakikaten de öyle oldu. 29 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan pazarında çalışan dört kişide, ve o günlerde bu marketi ziyaret eden birçok kişide akciğer enfeksiyonu bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme Corona virüsü (Covid-19) geldi.

Ülkemize gelirdi gelmezdi tartışmaları arasından sıyrılan Corona, 8 Mart’ta ülkemiz topraklarına ayak bastı. Her zamanki gibi çok üstünde durmadık, “Sıradan bir virüs!” dedik. Ama öyle olmadı. Önlem paketleri sırasıyla açıklanmaya başladı.

6 Nisan’da açıklanan ilk önlem paketleri ile Corona’ya gücümüzü gösterdik. Konut kredilerinde peşinat oranını %20’den %10’a çekmek zaten Corona’nın aklını başından aldı.

10 Nisandaki “ilk” sokağa çıkma yasağımız 9 Nisan akşamı 22:00’da ilan edilince kendini sokaklara atan halk, gelen yasağa karşı çılgınlar gibi harekete geçti.

Sonra peşi sıra alınan kararlar ve uygulamalarla, maçı daha başlamadan kazandık.

Özellikle 6 Nisan’da yapılan açıklama bu virüsün içine kurt düşürdü. PTT ve e-devlet aracılığıyla tüm vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başlandığı, kesinlikle para ile maske satışı yapılmayacağı, salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuzun olduğu, tüm vatandaşlarımıza ücretsiz şekilde maske ulaştırılacağı bilgisi, virüsü iyice sersemletti.

Corona Corona olalı böyle mücadele görmemişti. Bunca önlem yetmezmiş gibi AVM ve berberlerin kapatılması Corona’yı nakavt etti.

Bugün 10 Mayıs Pazar ve her hafta sonu olduğu gibi yine sokağa çıkma yasağımızı yaşıyoruz. Hafta içi dışarıda, hafta sonu evlerde kalarak Corona virüsünü tarumar ettik.

Bu arada artık maskeler ücretsiz değil, 5 Mayıs itibariyle ücretli oldu. Ama böyle şeylere takılmayın, detaylarda boğulmayın.

11 Mayıs Pazartesi günü Allah’ın izniyle, muzaffer çıktığımız Corona mücadelesini AVM ve berberleri açarak kutluyor olacağız. Bu güzel dayanışmanın tek müjdesi bu mu? Tabii ki hayır! Bankalar da artık eskisi gibi çalışacak. Evden çalışma dönemi bitti.

Telefon operatörleri de ekranlardan “EvdeHayatVar” yazısını kaldırırsa, bu virüs utancından yüzünü yerden kaldıramaz.

Bu süreçte beni derinden yaralayan tek şey, “Anneler Günü”nde evde kalmak. Ücretsiz denen maskeler ücretliye nasıl döndüyse; Anneler Günü de bu seneye özel 11 Mayıs günü kutlansa fena mı olurdu. Hem AVM’lere de katkısı olurdu.

Yazının başında da belirttiğim gibi, gelecek yıl bir sabah uyandığımda Facebook ve Instagram hatırlatmaları ile bugünlerde neler olduğunu hatırlayıp Mark Zuckerberg’e hayır dualarımı göndermeye devam edeceğim.

Ve her hatırlatma sonrasında kendime şu soruyu soracağım: “Peki, biz ne yaşadık?”

Tüm annelerimizin “Anneler Günü” kutlu olsun.

Saygılarımla,

Uğur Durak